تست و بررسی رله فن رادیاتور

در این مقاله به این مسئله پرداخته می شود که در صورت سوختن رله فن های دور تند، کند و موازی چه اتفاقی در سیستم خنک کاری رخ می دهد.

در خودروی پژو 405 جانمایی رله ها هنگامی که رو به روی خودرو قرار می گیریم به ترتیب از سمت راست رله دور کند، رله دورتند و رله موازی می باشد.

در قدم اول ابتدا توسط مولتی متر، رله دورکند را بررسی می کنیم که آیا برق مثبت باتری از سمت جعبه فیوز کالسکه ای وارد شده است یا خیر. بر اساس نشانه های رله سالم باید برق مثبت باتری هم در پایه بومین و هم در پایه قدرت وجود داشته باشد. در صورتی که رله توسط یونیت فن تحریک شود پلاتین جا به جا شده و مدار داخل رله فعال می شود.

رله دورکند حتی زمانی که سوئیچ بسته می باشد باید برق داشته باشد اما در رله های دورتند و موازی جهت تست رله ها باید حتما سوئیچ باز باشد.

هنگامی که سوئیچ باز است وقتی پایه های قدرت و فرمان رله دورتند را با مولتی متر بررسی می کنیم باید برق مثبت باتری وجود داشته باشد.

در رله موازی هم به همین صورت مانند رله دورتند می باشد. رله موازی طبق نقشه پل ارتباطی بین موتور شماره یک و موتور شماره دو می باشد.

نکته مهم در رله موازی این است که یکی از پایه ها بدنه دائم می باشد. این پایه را توسط لامپ تست می توان چک کرد. نحوه تشخیص این پایه به این صورت می باشد که در استاندارد سیم کشی پژو رنگ سبز و زرد منفی می باشد.

راه دیگر تست رله های فن رادیاتور به این شکل می باشد که توسط دستگاه دیاگ رله های فن را تحریک و نحوه عملکرد فن موتور را مشاهده می کنیم.

از عیب های شابع مدار فن سیستم خنک کاری عدم کارکرد آن می باشد. همان طور که عنوان شد قدم اول تست پایه های رله فن می باشد که دارای برق مثبت باتری هستند یا خیر.

در جعبه فیوز کالسکه ای دو فیوز فلزی وجود دارد که مربوط به مدار فن موتور می باشد. در خودروهایی که دارای سیستم ABS می باشند دو فیوز دیگر هم وجود دارد.

پس از بررسی رله جهت وجود مثبت باتری در صورت نبود برق مثبت در پایه ها رله های جعبه فیوز کالسکه ای را چک می کنیم.

روش دیگر تست مدار فن رادیاتور به این شکل می باشد که ابتدا کانکتور یونیت فن را جدا کرده و طبق نقشه پایه شماره یک کانکتور یونیت فن مربوط به فن دورکند می باشد و با اتصال منفی با این پایه فن ها باید با دورکند شروع به کار کنند.

توجه داشته باشید در صورت سوختن رله دورتند یا خارج شدن آن از مدار اتفاقی برای رله دورکند رخ نخواهد داد و رله دورکند به وظیفه خود عمل خواهد کرد اما در صورت سوختن رله موازی با تحریک پایه یک کانکتور یونیت فن دیگر فن ها شروع به کار نمی کنند و دلیل آن این نکته می باشد که عملگرهای ما در مدار به صورت سری می باشند. در صورتی که برای هر یک از قطعات مدار به جز رله دورتند اتفاقی رخ دهد، دور کند فن ها دیگر فعال نخواهد شد.

مدار فن دورتند به صورت موازی می باشد و جهت تست دور تند مدار با وصل کردن منفی باتری با پایه های شماره یک و شماره 10 کانکتور یونیت فن، دور تند فن ها فعال می شود.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش